Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
P13695-B21 HPE 2TB NVMe x4 Read Intensive 2.5" SSD
$628.99
- Stock: 6
- Brand: Hewlett Packard
- Model: P13695-B21-FS
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 6.00in
- MPN: P13695-B21
Product Description
HPE 2TB NVMe x4 Read Intensive 2.5" SSD
Highlighted Features
- HP
- 2TB
- NVMe x4
- Read Intensive
- 2.5"
- Factory Sealed
- Retail Part #: P13695-B21
- Optional Part# : P45631-001 , P10591-001
Note: All product details are provided by Hewlett Packard.
HPE NVMe High Performance (HP) Read Intensive (RI) Solid State Drives (SSDs) are best suited for applications requiring a strong blend of high read IOPS - low latency and high endurance at a strong price point. NVMe SSDs communicate directly to applications via the PCIe bus to boost I/O bandwidth and reduce latency.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Capacity: | 2TB |
| Interface: | NVMe x4 |
| Carrier Type: | SCN |
| Best Use: | Read Intensive |
| Port: | Single |
| Form Factor: | 3.5" |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 lbs |
| Dimension: | 10 x 8 x 6 in |
| Condition: | Factory Sealed |
Compatibility | |
| Proliant BL Series | BL460c (G9 G10) BL660c (G9) |